Jak wybrać rozmiar stołu - najważniejsze zagadnienia

Stół jest najważniejszym elementem wyposażenia każdej jadalni. Niezależnie od tego, ile osób z niego korzysta, stanowi centrum domowych wydarzeń. Osoby aranżujące swoje mieszkania pytają często, jak wybrać rozmiar stołu do jadalni. Jeśli poszukują Państwo odpowiedniego dla siebie mebla, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii przedstawionych poniżej.
Dobór wymiarów stołu jadalnego zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Jeżeli w swoim domu posiadają Państwo przestronną jadalnię, śmiało mogą się Państwo pokusić o duży prostokątny mebel. Jednak coraz częściej poszukiwanymi są funkcjonalne aranżacje małych mieszkań. Powszechnie pojawiającym się w nich rozwiązaniem jest połączenie salonu z aneksem kuchennym. W takich wnętrzach stół często musi pełnić kilka funkcji. Jak dobrać rozmiar stołu odpowiedni do wielkości jadalni? Zanim podejmą Państwo decyzję dotyczącą poszukiwanych wymiarów stołu jadalnego, konieczne jest dokonanie pomiaru przestrzeni, w jakiej mebel ma się znaleźć. Zalecane jest jednak wstępne zaplanowanie, ile osób będzie przy nim siedziało. Istnieją szczegółowe wytyczne dotyczącego tego, jaki rozmiar stołu odpowiada danej liczbie ucztujących. Osoba siedząca wraz z krzesłem powinna mieć zapewniony prostokąt przestrzeni szeroki na 40 cm i długi na 60 cm. Na środku blatu, pomiędzy strefami gości siedzących naprzeciwko siebie, zaleca się zostawić ok. 10-20 cm. Wybierając rozmiar stołu, który zostanie ustawiony przy ścianie, należy zaplanować możliwość swobodnego poruszania się wokół mebla. Specjaliści zalecają pozostawienie ok. 70-80 cm przestrzeni pomiędzy krawędzią blatu a innymi przeszkodami.

Dobór wysokości stołu do jadalni

Jaka wysokość stołu jadalnego umożliwia jego wygodne użytkowanie? Standardowa wysokość tych mebli to 74-76 cm. Większość stołów dedykowanych spożywaniu przy nich posiłków ma blat właśnie na tym poziomie. Dzięki temu są kompatybilne z popularnymi rozmiarami krzeseł do jadalni. Są to optymalne wymiary dla osoby siedzącej średniego wzrostu. Jeśli taka wysokość stołu jadalnianego nie jest dla Państwa najbardziej wygodną opcją, warto skorzystać z oferty mebli tworzonych na wymiar. Takie rozwiązanie umożliwi najbardziej komfortowe dopasowanie wyposażenia.

Stół rozkładany do salonu i jadalni

Rozmiar stołu do jadalni a jego kształt

Wybór kształtu stołu wiąże się z wielkością pomieszczenia. W dużych, przestronnych jadalniach, w których spotyka się wielu gości, najwygodniejszą opcją są prostokątne stoły o wymiarach dopasowanych do ilości osób. W małych mieszkaniach warto postawić na stoły okrągłe. Warto jednak pamiętać, że takie produkty lepiej sprawdzają się ustawione na środku pomieszczenia, niż blisko ścian. Rozmiar okrągłego stołu do jadalni również musi odpowiadać ilości krzeseł. Mebel dla czworga siedzących powinien mieć średnicę 90 cm. Z kolei już przy blacie o średnicy 110 cm zmieści się 6 osób. Wybierając stół jadalniany, należy pamiętać przede wszystkim o własnej wygodzie. Meble powinny być dostosowane do Państwa indywidualnych potrzeb. Stół do jadalni może być inwestycją na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zakup.